Ochrona danych osobowych zgodna z RODO
 
Boże Narodzenie Święto dla ludzi..

Boże Narodzenie to święto dla ludzi, którzy chcą żyć lepiej – powiedział podczaswigilii zorganizowanej w piątek przez Polski Związek Głuchych, ksiądz MirosławJasiński, duszpasterz niesłyszących. Święta są okazją, aby na corocznej tradycyjnej wigilii spotkali się przy suto zastawionym stole ci niesłyszący,których jedyną, albo najbliższą, „rodziną” są inni samotni niesłyszący.

W domu Kultury związku spotkali się jego podopieczni, samotni i osamotnieni. – Jestich w Bydgoszczy około 200. Nasza wigilia, nie odbywa się niestety, wieczorem. Głusi boją się ciemności – mówi Stefania Kielińska, prezes Zarządu Oddziału PZG. – Tutaj jest dla nas drugi dom.Tutaj załatwia się wszystkie sprawy naszego życia codziennego. Dysponujemy biblioteczką kaset wideo z tłumaczeniem na język migowy oraz komputerami, niestety, bez odpowiedniego oprogramowania.

 - Nasze kalectwo jest niewidoczne i to utrudnia kontakty z innymi. Społeczeństwo często nie rozumie jak trudno na żyć,jak jesteśmy zamknięci we własnym środowisku. Marzeniem wielu z nas – mówi Stefania, sama niesłysząca – jest posiadanie w domu faksów, urządzeń będących jednym sposobem na kontaktowane się ze światem zewnętrznym. Nie są one, niestety, uznane za urządzenia rehabilitacyjne,co organiczna nam możliwości uzyskania na nie funduszy od różnorodnychfundacji.


22 grudnia 1997

Źródło: DZIENNIK WIECZORNY