Ochrona danych osobowych zgodna z RODO
 
Pomoże głuchoniemym dogadać się w ratuszu...

Tomasz Ormiński od wtorku pomaga osobom głuchoniemym załatwić sprawy w ratuszu. Przetłumaczy urzędnikom język migowy, którym posługują się niepełnosprawni interesanci

- Do tej pory w ratuszu pracowało kilka osób ze skończonym podstawowym kursem językamigowego. Pan Tomasz będzie zaś pierwszą, która posługuje się nim profesjonalnie – wyjaśnia Aleksandra Lubińska, pełnomocnik prezydenta ds. osóbniepełnosprawnych.- W Bydgoszczy jest około 1,5 tys. głuchoniemych i załatwienie najprostszych spraw wiąże się dla nich z wieloma problemami.

Ormiński potrafi migać od małego. – Moi rodzice są głusi i od wielu lat mam kontakt z tym środowiskiem – opowiada.- Oprócz tego ukończyłem także kursy języka migowego w Polskim Związku Głuchych, a teraz pracuję w OśrodkuSzkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchoniemych. W weekendy Ormińśki tłumaczyporanne wydania „Zbliżeń” w telewizji Bydgoszcz. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku, jest wioślarzem. Największym jego sukcesem jest czwartemiejsce na Mistrzostwach Akademickich Świata w 1998 roku w Zagrzebiu.

- Staram się zaszczepić –pasję wioseł również wśród moich podopiecznych, którychprzywożę regularnie na treningi do Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego –mówi. – Widzę, jak wiele radości sprawia im sport. A ja cieszę się razem znimi. Pasją Ormińskiego są motory. Ma ponad 40-letniego junaka i nowoczesnywłoski motocykl cagiva. – Junak jest już stary, ale dbam o niego i jest w bardzodobrym stanie. Natomiast jazda na cagivie to wielka przyjemność, którą trudno porównać z czyś innym. Ormiński ma 29 lat, w przyszłym roku planuje ślub ze swoją narzeczoną Justyną.

 

Tomasz Ormiński w ratuszu będzie dyżurował w każdy wtorek w godz. 14-18 w pokoju nr8A. Osoby opiekujące się głuchoniemymi mogą umówić interesantów również telefonicznie, dzwoniąc pod numer 585 86 65. – Kiedy przyjdzie do mnie interesant o opowie , co chce załatwić, razem pójdziemy do właściwego wydziałui spróbujemy rozwiązać problem – mówi tłumacz języka migowego.


Krszystof Aładowicz